Naši domaši na filmskom festivalu u Seoulu

Autor: Administrator , 3. 9. 2014.

Seoul International Youth Film Festival jedan je od najvećih festivala filmova mladeži u svijetu. Od svojih početaka 1999. godine pa do danas pokušava približiti umjetnost i kulturu mladih širokoj publici i nametnuti film i medijsku kulturu kao edukativnu alternativu.  Također, SIYFF pokušava uključiti mlade u sve segmente festivalske organizacije, pa tako i kao članove žirija. Svake godine 20 mladih iz 10 različitih zemalja svijeta čini žiri mladih.

Ove godine, od 21. do 28. kolovoza u Seoulu su tu privilegiju imali i hrvatski delegati -  dva srednjoškolca i njihov mentor. Izuzev navedenog hrvatska delegacija je na Međunarodnom forumu medijske kulture koji se odvijao u okviru festivala održala i predavanje o zaštiti filmskih i glazbenih prava za srednjoškolske filmaše, te prezentirala i Four River Film Festival – međunarodni festival srednjoškolskog filma koji se u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza i Kinokluba Karlovac odvija u Karlovcu i koji se u posljednjih par godina etablirao kao važan centar srednjoškolskog filma

Boravak na SIYFF u Južnoj Koreji osmišljen je kao nagrada za osvojeno priznanje na Filmskoj reviji mladeži, kao nacionalnoj Reviji srednjoškolskog filma u Karlovcu. U Seoul su tako Boravili naši domaši Neno Barović i Božo Urđević, srednjoškolc koji su osvojili nagradu za najbolji dokumentarni film u lipnju ove godine u Karlovcu. S njima je boravio i njihov mentor Miro Bronzić, inače odgajatelj i voditelj multimedijalne sekcije u Učeničkom domu u Dubrovniku i dugogodišnji sudionik edukativnih programa u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza. Ima li boljeg poticaja za mlade filmaše od odlaska na druge festivale i upoznavanja vršnjaka jednako zaljubljenih u film, kao što su i oni sami? Danas kada je tehnologija i više nego dostupna, djeci i mladima najznačajnija su iskustva poput ovih. Povezivanja i suradnje ovakvog tipa možda su i najbitniji segment u radu s djecom i mladima, jer ne samo da ih uvode u drugačije filmske jezike, već  i u drugačije kulture, pristupe i načine razmišljanja što će im pomoći u budućim karijerama, neovisno o tome budu li one filmske. S druge strane, ovakva umrežavanja postavljaju Hrvatski filmski savez na filmsku kartu Europe i čine ga poželjnim partnerom u različitim projektima, kojih iz dana u dan ima sve više s obzirom na natječaje i aplikacije u okviru programa Kreativna Europa. Nepotrebno je napominjati da su upravo u Seoulu pokrenute suradnje s kolegama iz Kine, Japana i Hong Konga, što svjedoči da je boravak tamo bio i više nego produktivan.

« Ožujak 2024 »